GE Multilin 760-P5-G5-S5-HI-A20-R feeder management relay
In stock
123
Key Applications
  • Renewable Energy: Grid interconnection protection for wind turbines and solar farms.
Specifications
Parameter 760-P5-G5-S5-HI-A20-R
Series GE Multilin 750/760
Type Feeder Management Relay
Current Inputs 5 A phase, 5 A zero-sequence, 5 A sensitive ground
Analog Outputs 8 × 4–20 mA (SIL2 compliant)
RTD Inputs 12 (field-programmable)
Digital Outputs 6 relay outputs
Communication Dual Ethernet (Modbus TCP/IP), 2 × RS485 (Modbus RTU/DNP 3.0), RS232
Baud Rate 300–19200 bps
Display 5.7″ color LCD, multi-language, 40-character text
Power Supply 20–60 VDC / 20–48 VAC
Power Consumption 15 W (max)
Dimensions (W × H × D) 180 mm × 165 mm × 215 mm (7.1″ × 6.5″ × 8.5″)
Weight 3.5 kg (7.7 lb)
Protection Functions Overcurrent, overvoltage, undervoltage, earth fault, differential protection
Operating Environment
Parameter Specification
Operating Temperature -40 °F to +140 °F (-40 °C to +60 °C)
Storage Temperature -40 °F to +176 °F (-40 °C to +80 °C)
Relative Humidity 5% to 95% (non-condensing)
Enclosure Rating IP52 (dust-protected, drip-proof)
Pollution Degree II (industrial environment)
Vibration Resistance 1 g (10 Hz to 150 Hz)